Կարող ենք ասել՝ «Green Rock»-ում հայտնվել եմ պատահաբար, իմ նախկին աշխատանքի բերումով ծանոթացել եմ Green Rock ընկերության տնօրենի հետ, այնուհետև ստացել թիմին միանալու առաջարկ: Ինձ մոտ արդեն հասունացել էր նախկին աշխատանքս փոխելու ցանկությունը, դա զուգադիպեց թափուր հաստիքը զբաղեցնելու առաջարկի հետ, մի քանի ամիս հետո անցա աշխատանքի`որպես ֆինանսական տնօրեն։
— Ֆինանսական տնօրեն ասելով պատկերացնում ենք միշտ լուրջ, խիստ մարդու, ում մոտ ամեն ինչ թվերի շուրջն է պտտվում, կիսու՞մ եք այդ մոտեցումը։
Իմ առաջին աշխատանքային փորձը չի եղել ֆինանսական տնօրենի դերում։ Ու ինձ հանդիպած բոլոր ֆինանսական տնօրենները խիստ դիրքորոշում ունեին, որոնց երբևէ որևէ աշխատակից չէր մոտենում որևէ հարցով։ Չգիտեմ՝ արդյոք դա ճիշտ մոտեցում է կազմակերպություն համար հիերարխիան պահպանելու առումով, թե ոչ, բայց, կարծում եմ՝ կազմակերպությունը, որը նոր է և ունի ամբիցիոզ ծրագրեր, պետք է ստեղծի ընտանեկան միջավայր և մտերմիկ կորպորատիվ մշակույթ։ Ըստ վիճակագրության՝ նորաստեղծ կազմակերպությունն առաջին 2 տարում աշխատում է ավելի շատ, քան հաջորդող 3-4 տարիներին, հետևաբար մենք պետք է մաքսիմալ արագ լինենք մեր որոշումներում՝ բնականաբար չկորցնելով աշխատանքային հարաբերությունների էթիկան։
— Լևոն, ինչպե՞ս է անցնում Ձեր օրը գրասենյակում։
Օրս հիմնականում բաղկացած է թվերից, սիրում եմ լուռ նստել և աշխատել։ Հենց զգում եմ, որ հանգստի կարիք ունեմ, մոտենում եմ կոլեգաներիս, 2 բառ փոխանակում, կատակում, էլի վերադառնում թվերին։
Եթե հանենք դիլիջանյան մեր հիանալի թիմի անդամներին, երևանյան գրասենյակում բացի մեր տնօրենից, կա արական սեռի միայն մեկ ներկայացուցիչ՝ ես։ Ըստ այդմ, ես, որպես ֆինանսական տնօրեն, նաև զբաղվում եմ մնացած բոլոր հարցերով՝ վերցնել, դնել, օգնել, տեղաշարժել ։)
— Սիրում եք թվերը, իսկ ի՞նչն այդքան էլ Ձեր սրտով չէ աշխատանքային միջավայրում։
Ես այն քիչ մարդկանցից եմ, ում դուր չեն գալիս սոցիալական ցանցերի այսչափ արագ զարգացումը, որովհետև դրանք փոխարինում են գրեթե ամեն ինչին։ Եթե նախկինում կար մեկ ընդհանուր հեռախոս, և օրվա ընթացքում ընդամենը մի քանի զանգ էինք կատարում, այսօր բազմաթիվ են միջոցները, որոնցով մարդիկ շփվում են, հետևաբար սոցիալական ցանցերը նաև դարձել են աշխատանքային գործիք։ Շատ կուզեի, որ դրանք ապահովեին միայն ժամանցի հատվածը, որպեսզի մեր ուշադրությունն ավելի կենտրոնացած լիներ աշխատանքի վրա։
— Եթե չընտրեիք ֆինանսիստի մասնագիտությունը, ինչո՞վ կցանկանայիք զբաղվել։
Այլ հավասար պայմաններում կուզեի լինել երեխաների ֆուտբոլի մարզիչ։ Եթե ոլորտը փոքր ինչ վճարունակ լիներ, ապա վստահաբար կլինեի մարզիչ, որովհետև կարևորագույն խնդիրներից է սերունդներին կրթելը։ Իմ պարագայում դա կլիներ ֆուտբոլի տեսքով։
— Գործնական հաջողակ հարաբերություններ կառուցելու հատուկ մեթոդներ ունե՞ք։
Կովկասյան երկրներում ամենահաջող տարբերակն, ըստ իս, միջանձնային շփում հաստատելն է՝ թույլ տալով ավելի հեշտ հասնել հաջորդ բիզնես կետին։ Small talk ասվածը մեզ մոտ աշխատող ու անհրաժեշտ տարբերակ է։
— Բայց արդյոք անձնական մտերիմ շփումը չի՞ խանգարում աշխատանքային հստակ սահմանների ձևավորմանը։
Ձեր ասածն էլ իմ ասածի հակառակ կողմն է, որը, իհարկե, նույնքան ճիշտ է։ Բայց մի մոռացեք, որ մեր երկիրը, մեր քաղաքը շատ փոքր են, ու եվրոպական այդ սառնությունը դեռ երկար չի հայտնվի մեզ մոտ։
— Ի՞նչ գրականություն եք կարդում։
Մաքսիմալ հումորային ։)
Սիրում եմ կարդալ գրքեր, որոնք փորձում են ուրախացնել, որովհետև մարդ կատակում է այն մասին, ինչ իրեն ցավացնում և հուզում է։
— Վերջին կարդացած գիրքը նույնպե՞ս հումորային ժանրից է։
Այո, վերջինը «Շվեյկի արկածները» վեպն է։ Այն պատերազմի մասին է, հումորային տեսանկյունից։ Հասկանում ես, որ նույնիսկ ամենաբարդ իրավիճակում կարելի է կատակել, ու յուրաքանչյուր խնդրի լուծման բանալին ժպտալու և շփվելու մեջ է։
— Իսկ ո՞րն է վերջին ֆիլմը, որ դիտել եք։
2013 թվականի իտալական «La grande bellezza» ֆիլմն է։ 65-ամյա գրողը աստղային փառքից հետո սկսում է մտածել կյանքի իմաստի մասին։
Վերջում անպայման ուզում եմ ավելացնել․ մեծ հույս ունեմ, որ մեր ընկերությունը կհաջողի դիլիջանյան նախագծերում, ավելի մեծ հույս ունեմ, որ հաջողելուց հետո չենք սահմանափակվի Դիլիջանով, քանի որ մեծ երկրպագուն եմ այն դիրքորոշման, որ Երևանը պետք է ապակենտրոնացվի։

Можно сказать, я случайно оказался в «Green Rock». По делам, связанным с прежней работой познакомился с директором компании Green Rock, в последствии получил предложение о присоединении к команде. У меня уже созрело желание сменить прежнюю работу. Оно совпало с предложением о замещении вакантной должности. Через несколько месяцев я приступил к работе в качестве финансового директора.
— Когда говорим о финансовом директоре, представляем всегда серьезного, строгого человека, у которого все вращается вокруг цифр, разделяете ли вы этот подход?
Мой первый опыт работы не был в роли финансового директора. И все финансовые директора, с которыми я встречался, занимали жесткую позицию, к которым ни один сотрудник никогда не обращался с каким-либо вопросом. Я не знаю, правильный ли это подход для организации с точки зрения поддержания иерархии или нет, но я думаю, что организация, которая является новой и имеет амбициозные планы, должна создавать семейную среду и близкую корпоративную культуру. По статистике, в первые 2 года вновь созданная организация работает больше, чем в последующие 3-4 года, поэтому мы должны принимать решения максимально быстро, естественно, не теряя этики трудовых отношений.
— Левон, как проходит Ваш день в офисе?
День в основном состоит из цифр, я люблю сидеть и работать в тишине. Как только я чувствую, что мне нужно отдохнуть, я подхожу к своим коллегам, обмениваюсь двумя словами, шучу и снова возвращаюсь к цифрам.
Если не считать членов нашей замечательной Дилижанской команды, в ереванском офисе, кроме нашего директора, есть только один представитель мужского пола — я. Соответственно, я, как финансовый директор, также занимаюсь всеми остальными вопросами: брать, класть, помогать, перемещать ։)
— Любите цифры? А что Вас не устраивает в трудовой среде?
Я один из немногих людей, которым не нравится такое быстрое развитие социальных сетей, потому что они заменяют почти все. Если раньше был один общий телефон, и мы делали всего несколько звонков в день, то сегодня существует множество способов общения людей, поэтому социальные сети также стали рабочим инструментом. Я бы очень хотел, чтобы они обеспечивали только развлекательный сектор, чтобы наше внимание было больше сосредоточено на работе։
— Если бы Вы не выбрали профессию финансиста, чем бы хотели заниматься?
При прочих равных условиях я хотел бы быть детским футбольным тренером. Если бы сфера была хоть немного платежеспособной, я бы наверняка был тренером, потому что воспитание поколений является одной из важнейших задач. В моем случае это было бы в форме футбола.
— Имеете ли Вы особые методы создания успешных деловых отношений?
На мой взгляд, самый успешный вариант в странах Кавказа-наладить межличностный контакт, что облегчит переход к следующему деловому моменту. Так называемый Small talk-это работающий и необходимый для нас вариант.
— Но разве близкий личный контакт не мешает формированию четких рабочих границ?
То, что вы говорите, также является обратной стороной того, что я говорю, что, конечно, так же верно. Но не забывайте, что наша страна, наш город очень малы, и эта европейская холодность еще долго не появится у нас.
— Какую литературу Вы читаете?
Максимально юмористическую ։)
Я люблю читать книги, которые пытаются поднять настроение, потому что человек шутит о том, что его ранит и волнует.
— Последняя прочитанная книга также относится к юмористическому жанру?
Да, последний — роман «Приключения Швейка». Это о войне с юмористической точки зрения. Вы понимаете, что даже в самой сложной ситуации можно пошутить, и ключ к решению каждой проблемы заключается в улыбке и общении.
— И какой последний фильм вы смотрели?
Итальянский фильм 2013 года «La grande bellezza». 65-летний писатель после звездной славы начинает задумываться о смысле жизни.
В заключение я обязательно хочу добавить: очень надеюсь, что наша компания добьется успеха в Дилижанских проектах, еще больше надеюсь, что после успеха мы не ограничимся Дилижаном, потому что я большой поклонник позиции, согласно которой Ереван должен быть децентрализован.