Քաղաքական գործչի ամառանոցը, որը կառուցվել է դեռևս 1930-ական թվականներին, ականատես է եղել բազմաթիվ կարևոր պատմական իրադարձությունների։ Իսկ Դիլիջանը, որտեղ գտնվում է կառույցը, տարեցտարի գրավում է էլ ավելի շատ այցելուների, որոնց հետաքրքրում են տեղի հիասքանչ բնապատկերներն ու հարուստ մշակութային ժառանգությունը։
Մինչև աշխատանքների սկսվելը հարցում է անցկացվել Երևանի և Դիլիջանի բնակիչների շրջանում։ Հարցման մասնակիցները (16-76 տարեկան) ընտրություն են կատարել վերականգնման 3 հայեցակարգերի միջև՝ ամուսնությունների սրահ, իմերսիվ թատրոն և ժամանակակից արվեստի ու ճարտարապետության ինտերակտիվ թանգարան։ Բոլոր երեք տարբերակներն էլ դրական արձագանք են գտել տեղացիների շրջանում։ Ուստի նախագծի վերջնական տարբերակը միավորել է բոլոր հայեցակարգերը՝ առաջնահերթություն տալով թանգարանային ուղղության զարգացմանը։
Աղասի Խանջյանի ամառանոցը, ուր գտնվում են գործչի առանձնատունը և ՊԱԿ-ի շենքը, կանցնի վերականգնման բարդ և նուրբ գործընթացի միջով, ինչը թույլ կտա վերադարձնել շինությունների նախկին հմայքը։ Խանջյանի ամառանոցը կդառնա ժամանակակից տեխնոլոգիական արվեստի և ժամանցի իսկական կենտրոն՝ գրավելով ավելի շատ այցելուների և նպաստելով նոր ոլորտների զարգացմանը։ Իսկ Չիկագոյի տների ոճով կառուցված ՊԱԿ-ի շենքը էքստերիերի, ինտերիերի, դեկորի միջոցով վերականգնումից հետո կդառնա կուսակցական գործչի մտահաղացման շարունակությունը: Այն կվերածվի ստեղծագործական կլաստերի, որը կոգեշնչի ստեղծագործել իրականացնել սեփական նախագծերը։
Նախատեսված արդյունքին հասնելու համար նախագծում ներգրավվել են պատմաբաններ, ճարտարագետներ և մշակութային ժառանգության պահպանման մասնագետներ։ Բազմակողմանի գիտելիքներով օժտված այս թիմը դարձել է նախագծի առանցքը. նրանց հավաքական ինտելեկտն ու կիրքն աշխատանքի հանդեպ կօգնեն մշակել հուշարձանների վերականգնման լավագույն մոտեցումները։
Նախագծի առաջին փուլում մանրամասնորեն ուսումնասիրվել են պատմական աղբյուրները, փաստաթղթավորվել են շենքի պահպանված բոլոր դետալները, մասնիկներն ու զարդաքանդակները։ Ճակատային հատվածների և ինտերիերի վերականգնումը կիրականացվի հատուկ տեխնիկայի ու նյութերի կիրառմամբ, ինչը թույլ կտա վերադարձնել կառույցի նախնական գեղեցկությունն ու վեհությունը։ Իսկ լանդշաֆտային դիզայնն ուղղված կլինի շրջակայքի բարելավմանը՝ ստեղծելով բնության և ճարտարապետության ներդաշնակ համադրություն։
Ամառանոցին առնչվող յուրաքանչյուր ոք կզգա դրա պատմական նշանակությունն ու արժեքը։ Այցելուներին հասանելի կլինի համատեքստային նավիգացիան. ինտերակտիվ տարրերի և վիզուալիզացիայի միջոցով յուրաքանչյուրը հնարավորություն կունենա ծանոթանալու հուշարձանի պատմությանն ու հետաքրքիր անցյալին։

Green Rock начинает большой социальный проект международной значимости — восстановление усадьбы Агаси Ханджяна в Армении
kh
Green Rock в рамках большого социального проекта международной значимости начала работы по восстановлению усадьбы первого секретаря ЦК компартии Армянской ССР Агаси Ханджяна. Дача политического деятеля, построенная еще в 1930-х годах, стала свидетелем множества ключевых исторических событий. А сам Дилижан — город, где расположился объект реставрации, с каждым годом привлекает все больше посетителей, желающих посмотреть на захватывающие природные ландшафты и богатое культурное наследие местности.
Перед началом работ среди жителей городов Ереван и Дилижан, где расположены объекты, был проведен опрос. Участники исследования от 16 до 76 лет выбирали между тремя концепциями реставрации: брачный зал, иммерсивный театр и интерактивный музей современного искусства и архитектуры. Все три варианта нашли положительный отклик у местных жителей, поэтому окончательный вариант объединил в себе все предложенные темы с приоритетом развития музейного направления.
Усадьба Агаси Ханджяна, на которой находятся вилла политика и дом КГБ, пройдет через сложный и деликатный процесс реконструкции, который поможет вернуть им былой великолепный облик. Дача А. Ханджяна станет настоящим центром современного технологического искусства и развлечений, будет привлекать новых посетителей и способствовать развитию сообщества новых индустрий. А дом КГБ после реставрации станет продолжением идеи партийного деятеля. Здание, похожее на типичный чикагский дом, будет отреставрировано, чтобы воплотить эту фантазию в жизнь с помощью экстерьера, интерьера, декора, и стать творческим кластером, который будет вдохновлять вас на создание и проведение в нем собственным проектов.
Чтобы достигнуть запланированного результата реставрации к проекту были подключены историки, архитекторы и специалисты по сохранению культурного наследия. Эта команда, обладающая разносторонними знаниями, стала стержнем проекта, а их коллективный интеллект и страсть к работе помогут сформулировать наиболее успешные подходы к реставрации. Например, первым этапом реализации проекта стало глубокое изучение исторических источников и документирования каждой сохранившейся детали, элемента и орнамента. Реставрация фасадов и интерьеров будет проводиться с применением аутентичных техник и материалов. Это позволит вернуть зданию его изначальную красоту и величие. А ландшафтный дизайн будет ориентирован на улучшение среды, создавая гармоничное сочетание между природой и архитектурой.
Все, кто прикоснется к усадьбе, смогут ощутить ее международную историческую значимость. Посетителям будет доступна контекстная навигация — через такого рода интерактивные элементы и визуализацию каждый сможет узнать историю здания и приобщиться к его удивительному прошлому. Завершение процесса реставрации запланировано на 2025 год.