Երեխաները կմարզվեն Դիլիջանի կահավորված և հիմնանորոգված մարզադահլիճում
Սպորտը երեխայի կյանքում ունի կարևոր նշանակություն և ինչպես ասում են դասականներն` առողջ մարմնում առողջ հոգի, իսկ սերն առ սպորտ և առողջ ապրելակերպ մարդու կյանք պետք է ինտեգրել դեռևս վաղ հասակից:
Green Rock Management Group-ի և Դիլիջանի համայնքապետարանի համագործակցության շնորհիվ Դիլիջանի երեխաները հնարավորություն կունենան զբաղվել սպորտով, քանի որ դեռևս ԽՍՀՄ-ի ժամանակներից չվերանորոգված մարզադպրոցն ամբողջությամբ հիմնանորոգվել է և ապահովվել բոլոր անհրաժեշտ հարմարություններով:  Սպորտով զբաղվելու համար ստեղծվել են հավասար հնարավորություններ բոլորի համար՝ անկախ սեռից և սոցիալական պատկանելությունից:
Հիմնանորոգման և կահավորման աշխատանքների բուռն շրջան է և շինարարական խումբը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում իրականացնում է աշխատանքը:
Դպրոցի տնօրենը, որը նախկինում նաև այս մարզադպրոցի սանն էր, Tert.am-ի հետ զրույցում պատմել է՝ ինչ փուլում են գտնվում աշխատանքները և ինչ մարզաձևեր են հասանելի լինելու երեխաների համար:
«Մենք գրեթե ավարտում ենք հիմնանորոգման աշխատանքները: Առկա է լինելու մեծ դահլիճ, որտեղ երեխաները կկարողանան պարապել ըմբշամարտ և մարմնամարզություն: Մարզադպրոցը նախատեսված է մոտ 500 աշակերտի համար: Դեռ 6 ամիս է ինչ տարվում են աշխատանքները, բայց մնացել են մի քանի դետալներ, որպեսզի ամբողջացնենք տեսքը: Ուրախ ենք, որ երեխաների համար ստեղծվելու են նման պայմաններ, որտեղ նրանք կկարողանան զբաղվել նախընտրած մարզաձևով»,- նշեց դպրոցի տնօրեն Սասուն Ղամբարյանը:
Նախկինում մարզադպրոցը գտնվում էր անմխիթար կարգավիճակում: Մարզաձևերը սակավ էին, իսկ պայմանները չէին բավարարում, որ աղջիկները ևս կարողանան զբաղվել սպորտով, իսկ այժմ նրանց ևս ընձեռվել է հնարավորություն:
«Նախկինում այստեղ հնարավոր չէր պարապել, քանի որ չկար ջեռուցում, կոտրված էին պատուհանները, չկար համապատասխան կահավորում, որը ևս բաղկացուցիչ պայման է, իսկ այժմ մենք ստեղծել ենք բոլոր պայմաններն արդյունավետ աշխատանքի համար»,- հավելեց նա:
Մարզադպրոցում լինելու են տարբեր մարզաձևեր, մասնավորապես՝ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ, ազատ ոճի ըմբշամարտ, բռնցքամարտ, բազկամարտ, թենիս, շախմատ և գեղարվեստական մարմնամարզություն: Դիլիջան համայնքի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը նշում է, որ Green Rock Management Group-ի հետ կարողացել է համագործակցել և անմխիթար վիճակից ստանալ նմանօրինակ արդյունք:
«Դիլիջանում կա մեծ ոգևորության ալիք և բոլորը սպասում են մարզադպրոցի բացմանը: Նմանատիպը չունեցող դպրոց է, քանի որ այլ քաղաքներում նման մասշտաբներով մարզադպրոցներ չեն շահագործվել և հույս ունեմ՝ ոգևորությունը շարունակական բնույթ է ունենալու: Ես վստահ եմ, որ մեր ապագա սաներն արդարացնելու են այն բարերարների ակնկալիքները, որոնք նրանց են հանձնում նման մարզադպրոց, որտեղ առկա են բոլոր հնարավորությունները լավ մարզիկ դառնալու համար»,- նշեց Դավիթ Սարգսյանը:
Հայ մարզիկները կարողացել են միջազգային մրցույթների ժամանակ ծածանել հայոց եռագույնը և Դիլիջան համայնքի ղեկավարը վստահեցնում է, որ մարզադպրոցի սաները ևս կկարողանան հետագայում հաջողություններ գրանցել:
Դեկտեմբերի 9-ին կկայանա մարզադպրոցի պաշտոնական բացումը, որից հետո երեխաներն այնտեղ կկարողանան մարզվել:

Отремонтированная спортшкола для детей в Дилиджане
Спорт в жизни детей имеет важное значение и как говорят классики: в здоровом теле-здоровый дух, а любовь к спорту и здоровый образ в жизнь людей необходимо интегрировать еще с раннего возраста.
Благодаря сотрудничеству компании Green Rock Management Group и мэрии Дилижана у детей Дилижана появится возможность заниматься спортом, так как еще со времен СССР не отремонтированная спортшкола была полностью отремонтирована и обеспечена всеми необходимыми удобствами. Для занятия спортом созданы равные возможности для всех, независимо от пола и социальной принадлежности.
Это напряженный период для работ по капитальному ремонту и обустройству, и строительная бригада выполняет работы в кратчайшие сроки.
Директор школы, который в прошлом быaл воспитанником этой спортивной школы, в разговоре с Tert.am рассказал на каком этапе находятся работы и какие виды спорта будут доступны детям.
«Мы почти заканчиваем работы по капитальному ремонту. Будет большой зал, где дети смогут заниматься борьбой и гимнастикой. Спортшкола предусмотрена примерно на 500 воспитанников. Пока 6 месяцев как ведутся работы, но уже остались некоторые детали для полного завершения образа. Рады, что для детей будут созданы данные условия, где они смогут заниматься предпочитаемым видом спорта”, — отметил директор Сасун Гамбарян.
В прошлом спортшкола находилась в плачевном состоянии. Видов спорта было мало, а условия не удовлетворяли, чтобы девочки также могли заниматься спортом, а сейчас у них также появилась возможность.
«В прошлом здесь не было возможности заниматься, так как не было отопления, стекла были разбиты, не было соответствующего обустройства, которая также является составляющим условием, а сейчас мы создали все условия для продуктивной работы»,- добавил он.
В спортивной школе будут действовать разные виды спорта, в частности, греко-римская борьба, вольная борьба, бокс, армрестлинг, тенис, шахмат и художественная гимнастика. Руководитель Дилиджанской общины Сасун Саргсян отметил, что он смог вместе с компанией Green Rock Management Group создать сотрудничество и получить подобный результат из плачевного состояния.
«В Дилиджане имеется волна вдохновения и все с нетерпением ждут открытия спортшколы. Школа не имеет своего аналога, так как в других городах спортшколы с данными масштабами не были эксплуатированы и надеюсь, что вдохновение будет нести продолжительный характер. Я уверен, что наши будущие воспитанники оправдают надежды тех благотворителей, которые им сдают подобную спортшколу, где имеются все возможности, для того чтобы стать хорошим спортсменом»,- отметил Сасун Саргсян.
Армянские спортсмены смогли во время международных соревнований поднять  трехцветный флаг Армении и руководитель Дилиджанской общины уверяет, что воспитанники спортшколы также смогут в будущем добиться успехов.