Ինչպես կառուցվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը. բացառիկ հարցազրույց Սաշուր Քալաշյանի հետ
arm
Ինչպես սկսվեց. 1964 թվականին ես 28 տարեկան էի, ինստիտուտը նոր էի ավարտել։ Անդամակցում էի «Ճարտարապետական միությանը»։ Այնտեղ տարբեր միջոցառումներ ու քննարկում էինք իրականացնում։ Աշնանը՝ նման մի միջոցառման ժամանակ, Ռաֆայել Իսրայելյանը բարձրացավ ամբիոն ու ընդամենը երկու նախադասություն ասաց. «Մոտենում է Հայոց Մեծ Եղեռնի 50-ամյակը և, ես կարծում եմ, մենք՝ ճարտարապետներս, այս թեմայով անելիք ունենք»։ Մենք ոչինչ չհասկացանք։
Այդ ելույթից հետո մեր ինստիտուտի տնօրենը կանչում է իմ գործընկեր Արթուր Թարխանյանին ու փոխանցում, որ կառավարությունից հանձնարարություն կա ներկայացնելու առաջարկ Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիրի նախագծի վերաբերյալ։ Արթուրն ինձ մոտ է գալիս, պատմում ու առաջարկում միասին աշխատել նախագծի շուրջ։ Ես համաձայնում եմ։ Մենք տեղյակ չէինք, թե ինչի մասին է խոսքը։ ԽՍՀՄ-ի տարիներին թեման արգելված էր, գրականություն չկար, որևէ տեղ դա չէր լուսաբանվել։ Սկսեցինք հետազոտել թեման, ու ես հանկարծակի հիշեցի, որ հայրիկս, ով հայոց լեզվի ու գրականության դասատու էր, մի գիրք ուներ գրապահարանում՝ «Геноцид армян в Османской империи» վերնագրով։ Գիրքը նկատել էի, բայց ուշադրություն չէի դարձրել։ Վերցրեցինք գիրքն ու Արթուրի հետ միասին սկսեցինք ուսումնասիրել։ Ամեն էջն ընթերցելիս գունաթափվում էինք և լցվում սաստիկ զայրությով։ Հասկացանք թեման, դրա կարևորությունը։ Հիմա պետք էր գտնել լուծումը՝ ինչպես փոխանցել այդ ամբողջ ցավն ու ողբերգությունը հուշահամալի միջոցով։
Հետո մեզ իր մոտ կանչեց  Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության  կենտկոմի առաջին քարտուղար Անտոն Քոչինյանը։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև Հրաչյա Քոչարն ու Պարույր Սևակը։ Պարզվեց միայն մենք չենք, որ նման հանձնարարություն ենք ստացել՝ «Երևան նախագիծ ինստիտուտն» ու« «Հայարտը» ևս նախագիծ կազմելու առաջարկ ունեն։ Կար երկու տարբերակ՝ տնկել այգի մեկ ու կես միլիոն ծառով կամ կառուցել հուշարձան։ Մեզ տրվեց մեկ ամիս ժամանակ մտածելու էսքիզ, թե ինչ տեսք կարող է ունենալ հուշարձանը։
Սկսեցինք աշխատել նախագծի շուրջ։ Քաղաքապետարանն առաջարկել էր հենց այն տարածքը, որտեղ այժմ հուշարձանն է գտնվում, այդ ժամանակ տարածքը դատարկ էր։
Մենք մի գաղափար առաջ քաշեցինք. ունենալ հսկայան շիրմաքար, որի տակ մեծ փոս կփորեինք՝ 9 մետր խորությամբ և այնտեղ «կթաղեինք» հսկայական խաչ։ Փոսի մի կողմից այցելուները պետք է իջնեին և հակառակ կողմից դուրս գային։ Այդ հատվածում պետք է փոքր խորան լիներ, որտեղ պետք է տեղադրվեր զանգակատուն՝ ի նշան Ցեղասպանության օրերին ահազանգող ղողանջների։
Դրա էսքիզն ու մանրակերտը պատրաստեցինք և ներկայացրեցինք Քոչինյանին։ Բոլոր մասնակիցները շեշտը հենց ողբերգության վրա էին դրել։ Հիշում եմ՝ մասնակիցներից մեկն առաջարկել էր Դանթեի դժոխքի 9 պարունակների տեսքով նախագիծ։ Այցելուները պետք է իջնեին պարույրով, որի պատերին դժոխային քանդակագործություններ էին։
Երբ բոլորը ներկայացրեցին նախագծերը, Քոչինյանն ասաց, որ հիմա հստակ պատկերացում ունի, թե ինչպիսին պետք է լինի հուշարձանի մրցույթի տեխնիկական հանձնարարությունը. հստակ պետք է շեշտվի, որ ողբերգությունից բացի հուշարձանը պետք է արտահայտի նաև հայ ազգի վերածնունդը, պետք է ցույց տրվի, որ անկախ ամեն ինչից մենք եղել ենք, կանք ու կլինենք։
24 1
Մրցույթի մասին. 1965 թվականի հունվարին հայտարարվեց մրցույթը։ Շատ ընդարձակ մրցույթ էր՝ ներկայացված էր 70 նախագիծ։ Ռաֆո Իսրայելյանը, Ջիմ Թորոսյանը ևս մասնակիցների շարքում էին։ Օրինակ Ջիմ Թորոսյանի նախագիծը իրենից ներկայացնում էր խաչքարերի հսկայական կույտ, որը փոսից խոյանում էր դեպի վեր։
Ես ու Արթուր Թարխանյանը սկսեցինք աշխատել երկրորդ նախագծի շուրջ։ Հստակ պատկերացում ունեինք, որ խաչը կամ խաչքարը չի կարող աշխատել այս նախագծի համար, սա կրոնական կառույց չէ, եկեղեցի չէ, հրաժարվեցինք նախնական գաղափարից ու սկսեցինք փնտրել ավելի զուսպ, մինիմալիստիկ լուծումներ։
Առաջ քաշեցինք 12 մույթերի գաղափարը՝ ամբողջովին միագույն, առանց որևէ զարդանախշերի, իսկ կենտրոնում հավերժ կրակը, որում հանգչում են մեկ ու կես միլիոն հայերի հոգիները։ Հետո ես առաջարկեցի, որ անպայման այդ ամենը պետք է համակցվի երաժշտությամբ, որպեսզի կառույցն ու դրա խորհուրդը ավելի ազդեցիկ դառնան։ Հետագայում երաժշտության հետ կապված խնդիրներ առաջացան։ Դեմիրճյանը անձամբ էր լսում ամեն մի ստեղծագործություն ու մի կողմ դնում բոլոր այն գործերը, որտեղ հնչում էր «Աստված» բառը։
Այս հատվածը ներկայացնում էր ողբերգությունը, իսկ մյուս կողմում հուշասյունն էր, որն ասիմետրիկ տեսք ունի՝ երկփեղկված է, այն իր տեսքով ցողուն է հիշեցնում, որը դուրս է եկել քարի միջից ու պայքարում է արևի լույսի համար։
Ճարտարապետության մեջ օրենք կա, եթե կա երկու ասիմետրիկ կառույց, պետք է լինի երրորդ հավասարակշռող էլեմենտը։ Դա եղավ սգո պատը։
Հենց այդ նախագիծն էլ ներկայացրեցինք։ Մենք անգամ հույս չունեինք, որ հենց մեր նախագիծն է ընտրվելու։ Շուտով մեզ հետ կապ է հաստատում Արա Հարությունյանը՝ «Մայր Հայաստան»- ի քանդակագործն ու հայտնում, որ մրցույթում հենց մեր նախագիծն է հաղթող ճանաչվել։ Սկսեցինք գծագրել աշխատանքային նախագիծն ու սեպտեմբերին անցանք շինարարության փուլ։
24 8 1
24 7
Շինարարության մասին. Նախագիծը յուրօրինակ էր իր ֆորմաներով ու կատարման ձևով։ Դրանով մտահոգված ես ժամանակավորապես դուրս եկա ինտիտուտից և ողջ ընթացքում շինհրապարակում էի։
Ըստ նախագծի՝ պետք է տեղադրվեին 12 մեծաչափ քարեր, սակայն այդպիսի քարեր հատելն անհնարին էր: Մեզ առաջարկում էին քարերի չափերը փոքրացնել կամ քարը փոխարինել բետոնով: Մենք չհանձնվեցինք և, ի վերջո, գտնանք լուծումը: Այդ տարիներին ես նշանակվում եմ Արթիկի քարհանքում աշխղեկի օգնական: Ինձ հաջողվում է մեծածավալ քարեր հատել հանքի առաջին շարքից:
Հուշահամալիրի կառուցումը կապված էր նաև այլ դժվարությունների հետ, իսկ ժամանակը սահմանափակ էր: Որոշված էր կառույցն ավարտել մինչև 1967թ. նոյեմբերի 29-ը: Տագնապներ կային, որ չենք հասցնի ավարտել այն նշված ժամկետում: Երևանի քաղկոմի քարտուղար Լ.Ղարիբջանյանը կառույցի շինարարության պատասխանատու է նշանակում Կարեն Դեմիրճյանին, որ այդ ժամանակ քաղկոմի քարտուղար էր: Հուշահամալիրի կառուցումը նա ղեկավարում էր մեծ պատասխանատվությամբ: Կարեն Դեմիրճյանը հասկանում էր եղեռնի հուշարձանի կառուցման կարևորությունը հայ ազգի համար: Շինարարության բոլոր մասնակիցներն իրենց պատվի գործն էին համարում հուշարձանի կառույցն ավարտել ժամանակին և բարձր որակով:
24 6
Կամավորների մասին. Շինանարության ողջ ընթացքը գաղտնի էր պահվում։ Այն որևէ կերպ չէր լուսաբանվում, սակայն մարդիկ խոսում էին և բերանից բերան փոխանցում, որ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահամալիր է կառուցվում։ Արդյունքում ամեն շաբաթ ավտոբուսներով կամավորներ էին գալիս Հայաստանի տարբեր գյուղերից ու քաղաքներից և հայտնում էին մեզ օգնելու իրենց պատրաստակամության մասին։ Մենք նրանց սայլակներ էինք տրամադրում և իրենք, ինչպես ասում են, «սև գործ» էին կատարում։
Աշխատանքները ավարտելուց հետո, նստում էին հարակից խոտածածկ տարածքում, փռում իրենց հետ բերած սնունդը, օղին ու գինին, ուտում-խմում էին ու հայրեսիրական երգեր էին երգում։ Նրանց մեծամասնությունը Ցեղասպանության զոհերի սերունդներ էին։
Պարբերաբար այցելում էին նաև մշակույթի գործիչներ՝ Հայրիկ Մուրադյանը, Պարույր Սևակը, Սիլվա Կապուտիկյանը։
24 1 1
Բացման արարողությունը. Հուշահամալիրի բացումը տեղի ունեցավ, ինչպես նախատեսված էր՝ 1967թ. նոյեմբերի 29-ին՝ Հայաստանում խորհրդային կարգեր հաստատվելու տարեդարձի օրը: Ծիծեռնակաբերդ բերած ջահը հանձնեցին ՀԿԿ ԿԿ I քարտուղար Անտոն Քոչինյանին: Ընդունելով ջահը, նա վառեց հավերժական կրակն ու բարձրանալով ամբիոն՝ դիմեց ներկաներին.
«Այսօր մենք մասնակցում ենք մի այլ հուշարձանի բացման արարողությանը, հուշարձան, որը հարգանքի տուրք հանդիսանալով թուրքական ջարդարարների ոճրագործության զոհերի հիշատակին, միաժամանակ խորհրդանշում է մեր ժողովրդի սոցիալիստական վերածնունդը»:
Բացման արարողությունը սկսվեց զանգերի ղողանջով, բոլոր նրանք, ովքեր ընթացքին ռադիոյով էին հետևում, կարծել էին, թե հուշահամալիրը իրենից եկեղեցի է ներկայացնում։
Ինձ շատ հետաքրքրիր էր, թե ինչպես է լուսաբանվելու միջոցառումը։ Շատ ուրախացա, երբ տեսա, որ թերթերի վերնագրերում գրված է. «Բացվեց 1915 թվականի Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի հուշարձանը»։
24 5 24 4
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մասին. Թանգարանի հարցը բացվեց 90-ականների սկզբին՝ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո։ Երտասարդ մշակութային գործիչ Սասուն Գրիգորյանը կառավարությանը առաջարկել էր թանգարանի գաղափարը, որը շուտով ընդունվել էր։ Հետո նա այդ նախագծով եկավ ինձ մոտ ու մենք սկսեցինք միասին աշխատել։ Այդ տարիներին լույս չկար։ Մեզ տրամադրել էին սենյակ «Հայնախագիծ» ինստիտուտում։ Սենյակի կենտրոնում վառվում էր փեչը, իսկ լույսը լարով բերել էին ԱԱԾ-ի շենքից, որպեսզի մենք կարողանանք աշխատել։
Ես դեմ էի, որ թանգարանը կառուցվի հուշահամալիրի կողքին, քանի-որ այդ պարագայում այն կլիներ ավելի մեծ կառույց ու կշեղեր ուշադրությունը։ Երկար պրպտումներից հետո գտանք լուծումն ու կառուցեցինք թանգարանը գետնի տակ։
Նախագիծը շուտով ներկայացրեցինք Լևոն Տեր-Պետրոսյանին և այն ընդունվեց։
Նախագծի ավարտի համար մեզ տրամադրել էին 7 ամիս ժամանակ, որպեսզի հասցնենք ապրիլի 24-ին։  Աշխատանքային նախագիծն ու շինարարական պրոցեսները ստիպված միառժամանակ էինք իրականացնում։ Արդյունքում հասցրեցինք։ Թանգարանը հանրության դատին հանձվեց 1995 թվականի ապրիլի 24-ին։

How was the Armenian Genocide Memorial built? Exclusive interview with Sashur Kalashyan.
In 1964 I was 28 years old, and had just graduated from the institute. At that time, I was a member of the “Architectural Union”, where different gatherings and discussions were organized. During one such event in autumn, Rafael Israelyan stepped up to the podium and uttered just two sentences: “The 50th anniversary of the Armenian Genocide is approaching, and I believe we, as architects, have a role to play on this matter”. We were utterly bewildered by his words.
Following the speech, the director of our institute contacted my colleague, Artur Tarkhanyan, informing him of a government order to draft a proposal for an Armenian Genocide memorial project. Artur then approached me, shared the news, and suggested that we collaborate on the project. I accepted, although we were both in the dark about the details. During the USSR era, discussions on this topic were forbidden, with no literature available and no public coverage whatsoever. As we delved into our research, a sudden recollection struck me: my father, a teacher of Armenian language and literature, had a book titled “The Genocide of Armenians in the Ottoman Empire” on his bookshelf. Though I had noticed it before, I hadn’t paid attention to it. Arthur and I retrieved the book and began studying it together. With each turn of the page, a deep pallor overcame us, accompanied by an intense anger. We grasped the gravity of the topic and its significance. Now, the challenge lay in finding a way to encapsulate all that pain and tragedy within a memorial.
Shortly after, Anton Kochinyan, the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia, invited us for a meeting. Hrachya Kochar and Paruyr Sevak were present at the meeting. To our surprise, we learned that we weren’t the only ones tasked with such an assignment; both the “Yerevan Project Institute” and “Hayart” had also been approached to propose a project. We were presented with two options: either create a park with one and a half million trees or design a monument. We were given a month to think and draft a sketch outlining what the monument could entail.
We immediately started working on the project. The municipality suggested the exact location where the monument currently stands, an empty area at the time.
Our concept took shape: a colossal tombstone, beneath which a deep pit, nine meters in depth, would cradle an immense cross – a symbolic burial. Visitors would descend into the pit from one side and emerge from the other. We envisioned a small altar in this space, where a bell tower would stand, symbolizing the tolling bells during the days of the Genocide.
We prepared a sketch and a model of our design and presented it to Kochinyan. During the presentation, everyone involved was deeply immersed in the tragedy’s essence. I recall one participant suggesting a project structured around Dante’s nine circles of Hell. Visitors would descend a spiral pathway adorned with sculptures depicting scenes from hell.
After all the projects were presented, Kochinyan remarked that he now had a clear vision of the technical specifications for the monument competition. He emphasized the importance of not only commemorating the tragedy but also showcasing the rebirth of the Armenian nation. The monument needed to convey the message that despite all difficulties, Armenians have existed, currently exist, and will continue to exist.
24 1
About the contest
In January 1965, the competition was officially launched, drawing a significant response with a total of 70 projects submitted. Rafo Israelyan and Jim Torosyan were also among the participants. For example, Jim Torosyan proposed a project featuring a towering pile of khachkars emerging from the pit.
Artur Tarkhanyan and I decided to pursue a different approach for our second project. We recognized that a cross or a khachkar wouldn’t suit the intended purpose, as this wasn’t meant to be a religious structure or a church. With this in mind, we abandoned our initial idea and began exploring more discreet, minimalist solutions.
We proposed the concept of 12 columns, entirely monochromatic and devoid of any ornamentation. At the center would be the eternal flame, representing the resting place of the souls of one and a half million Armenians. Additionally, I suggested incorporating music to enhance the impact of the structure and its message. However, complications arose concerning the music selection. Demirchyan personally reviewed each composition and excluded those where the word “God” was mentioned.
This part represented the tragedy, whereas the other side was the memorial column with an asymmetrical appearance. It bore the semblance of a bifurcated stem emerging from the stone, symbolizing a struggle for sunlight.
In architecture, there exists a principle stating that when two asymmetrical structures are present, a third element is needed to balance them out. This role was fulfilled by the Wall of Mourning.
We submitted our project, not daring to hope it would be selected. However, soon after, Ara Harutyunyan, the sculptor of the “Mother Armenia”, reached out to inform us that our project had won the competition. With this news, we began drafting the working project, and by September, we commenced the construction phase.
24 8 1
24 7
About the construction
The project was unique in its forms and way of execution. It prompted me to temporarily leave the institute and I spent the whole time overseeing the construction process at the site.
As per the project specifications, installing 12 large stones posed a challenge as cutting them to size proved impossible. We were presented with the options of either reducing the stone size or substituting it with concrete. However, we remained determined and eventually found a solution. During this time, I was appointed as an assistant to the quarryman at the Artik quarry. Through this role, I successfully managed to cut large stones from the first row of the mine.
The construction of the memorial faced various challenges, compounded by a tight deadline. It was determined that the structure needed to be completed by November 29, 1967. There were grounded concerns that we might not meet this deadline. To address this, L. Gharibjanyan, the secretary of the City Committee of Yerevan, appointed Karen Demirchyan, who served as the secretary of the City Committee at that time, to oversee the construction. With great responsibility, Demirchyan took charge of leading the construction of the memorial complex. Karen Demirchyan recognized the significance of erecting the Genocide monument for the Armenian nation. Every participant in the construction project felt a profound sense of duty in ensuring the timely and high-quality completion of the monument structure.
24 6
About the volunteers
The entire construction process of the memorial was kept secret and was not publicly covered. However, word of the project spread among the people, and rumors circulated that a memorial for the victims of the Genocide was being built. As a result, every week, volunteers arrived by bus from various villages and cities across Armenia, eager to contribute to the effort. We provided them with bogies, and they performed what is commonly referred to as “grunt work”.
Once the work was completed for the day, the volunteers gathered in the nearby grassy area, where they spread out the food, vodka, and wine they had brought. They ate, drank, and sang patriotic songs together. Most of these volunteers were the descendants of Genocide victims.
Prominent cultural figures such as Hayrik Muradyan, Paruyr Sevak, and Silva Kaputikyan also made regular visits to the construction site.
24 1 1
Opening Ceremony
The opening ceremony of the memorial took place on November 29, 1967, as scheduled, coinciding with the anniversary of the establishment of Soviet regime in Armenia. During the ceremony, a torch brought to Tsitsernakaberd was handed to Anton Kochinyan, the first secretary of the Communist Party of Armenia. Upon receiving the torch, he lit the eternal flame. Then, ascending to the pulpit, he addressed the gathered audience.
“Today, we’re participating in the opening ceremony of yet another monument, which serves as both a tribute to the victims of the Turkish massacres and, at the same time, a symbol of the rebirth of socialism among our community”.
The opening ceremony commenced with the tolling of bells, and listeners tuning in via radio assumed that the memorial resembled a church.
I was eager to see how the event would be covered, so I was delighted when the headlines announced: “The memorial for the victims of the 1915 Great Genocide was opened”.
24 5 24 4
About the Armenian Genocide Museum-Institute
The idea for the museum emerged in the early 90s, following the collapse of the USSR. Sasun Grigoryan, a young cultural figure, proposed the concept to the government, which quickly approved it. Sasun then approached me to collaborate on the project. During those years, there was no electricity. We were allocated a room at the Armenian Project Institute. A stove burned in the center of the room, and electricity was supplied via a wire from the NSS building, enabling us to work.
I initially opposed the idea of constructing the museum adjacent to the memorial complex, concerned that a larger structure would detract from the memorial’s impact. After extensive deliberations, we devised a solution to build the museum underground.
We presented this project to Levon Ter-Petrosyan, and it was promptly approved.
We were given 7 months to complete the project by April 24, and had to simultaneously manage the design and construction phases. Despite these challenges, we succeeded in our efforts. The museum was officially opened to the public on April 24, 1995.