Ինչպես կառուցվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը. բացառիկ հարցազրույց Սաշուր Քալաշյանի հետ
arm
Ինչպես սկսվեց. 1964 թվականին ես 28 տարեկան էի, ինստիտուտը նոր էի ավարտել։ Անդամակցում էի «Ճարտարապետական միությանը»։ Այնտեղ տարբեր միջոցառումներ ու քննարկում էինք իրականացնում։ Աշնանը՝ նման մի միջոցառման ժամանակ, Ռաֆայել Իսրայելյանը բարձրացավ ամբիոն ու ընդամենը երկու նախադասություն ասաց. «Մոտենում է Հայոց Մեծ Եղեռնի 50-ամյակը և, ես կարծում եմ, մենք՝ ճարտարապետներս, այս թեմայով անելիք ունենք»։ Մենք ոչինչ չհասկացանք։
Այդ ելույթից հետո մեր ինստիտուտի տնօրենը կանչում է իմ գործընկեր Արթուր Թարխանյանին ու փոխանցում, որ կառավարությունից հանձնարարություն կա ներկայացնելու առաջարկ Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիրի նախագծի վերաբերյալ։ Արթուրն ինձ մոտ է գալիս, պատմում ու առաջարկում միասին աշխատել նախագծի շուրջ։ Ես համաձայնում եմ։ Մենք տեղյակ չէինք, թե ինչի մասին է խոսքը։ ԽՍՀՄ-ի տարիներին թեման արգելված էր, գրականություն չկար, որևէ տեղ դա չէր լուսաբանվել։ Սկսեցինք հետազոտել թեման, ու ես հանկարծակի հիշեցի, որ հայրիկս, ով հայոց լեզվի ու գրականության դասատու էր, մի գիրք ուներ գրապահարանում՝ «Геноцид армян в Османской империи» վերնագրով։ Գիրքը նկատել էի, բայց ուշադրություն չէի դարձրել։ Վերցրեցինք գիրքն ու Արթուրի հետ միասին սկսեցինք ուսումնասիրել։ Ամեն էջն ընթերցելիս գունաթափվում էինք և լցվում սաստիկ զայրությով։ Հասկացանք թեման, դրա կարևորությունը։ Հիմա պետք էր գտնել լուծումը՝ ինչպես փոխանցել այդ ամբողջ ցավն ու ողբերգությունը հուշահամալի միջոցով։
Հետո մեզ իր մոտ կանչեց  Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության  կենտկոմի առաջին քարտուղար Անտոն Քոչինյանը։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև Հրաչյա Քոչարն ու Պարույր Սևակը։ Պարզվեց միայն մենք չենք, որ նման հանձնարարություն ենք ստացել՝ «Երևան նախագիծ ինստիտուտն» ու« «Հայարտը» ևս նախագիծ կազմելու առաջարկ ունեն։ Կար երկու տարբերակ՝ տնկել այգի մեկ ու կես միլիոն ծառով կամ կառուցել հուշարձան։ Մեզ տրվեց մեկ ամիս ժամանակ մտածելու էսքիզ, թե ինչ տեսք կարող է ունենալ հուշարձանը։
Սկսեցինք աշխատել նախագծի շուրջ։ Քաղաքապետարանն առաջարկել էր հենց այն տարածքը, որտեղ այժմ հուշարձանն է գտնվում, այդ ժամանակ տարածքը դատարկ էր։
Մենք մի գաղափար առաջ քաշեցինք. ունենալ հսկայան շիրմաքար, որի տակ մեծ փոս կփորեինք՝ 9 մետր խորությամբ և այնտեղ «կթաղեինք» հսկայական խաչ։ Փոսի մի կողմից այցելուները պետք է իջնեին և հակառակ կողմից դուրս գային։ Այդ հատվածում պետք է փոքր խորան լիներ, որտեղ պետք է տեղադրվեր զանգակատուն՝ ի նշան Ցեղասպանության օրերին ահազանգող ղողանջների։
Դրա էսքիզն ու մանրակերտը պատրաստեցինք և ներկայացրեցինք Քոչինյանին։ Բոլոր մասնակիցները շեշտը հենց ողբերգության վրա էին դրել։ Հիշում եմ՝ մասնակիցներից մեկն առաջարկել էր Դանթեի դժոխքի 9 պարունակների տեսքով նախագիծ։ Այցելուները պետք է իջնեին պարույրով, որի պատերին դժոխային քանդակագործություններ էին։
Երբ բոլորը ներկայացրեցին նախագծերը, Քոչինյանն ասաց, որ հիմա հստակ պատկերացում ունի, թե ինչպիսին պետք է լինի հուշարձանի մրցույթի տեխնիկական հանձնարարությունը. հստակ պետք է շեշտվի, որ ողբերգությունից բացի հուշարձանը պետք է արտահայտի նաև հայ ազգի վերածնունդը, պետք է ցույց տրվի, որ անկախ ամեն ինչից մենք եղել ենք, կանք ու կլինենք։
24 1
Մրցույթի մասին. 1965 թվականի հունվարին հայտարարվեց մրցույթը։ Շատ ընդարձակ մրցույթ էր՝ ներկայացված էր 70 նախագիծ։ Ռաֆո Իսրայելյանը, Ջիմ Թորոսյանը ևս մասնակիցների շարքում էին։ Օրինակ Ջիմ Թորոսյանի նախագիծը իրենից ներկայացնում էր խաչքարերի հսկայական կույտ, որը փոսից խոյանում էր դեպի վեր։
Ես ու Արթուր Թարխանյանը սկսեցինք աշխատել երկրորդ նախագծի շուրջ։ Հստակ պատկերացում ունեինք, որ խաչը կամ խաչքարը չի կարող աշխատել այս նախագծի համար, սա կրոնական կառույց չէ, եկեղեցի չէ, հրաժարվեցինք նախնական գաղափարից ու սկսեցինք փնտրել ավելի զուսպ, մինիմալիստիկ լուծումներ։
Առաջ քաշեցինք 12 մույթերի գաղափարը՝ ամբողջովին միագույն, առանց որևէ զարդանախշերի, իսկ կենտրոնում հավերժ կրակը, որում հանգչում են մեկ ու կես միլիոն հայերի հոգիները։ Հետո ես առաջարկեցի, որ անպայման այդ ամենը պետք է համակցվի երաժշտությամբ, որպեսզի կառույցն ու դրա խորհուրդը ավելի ազդեցիկ դառնան։ Հետագայում երաժշտության հետ կապված խնդիրներ առաջացան։ Դեմիրճյանը անձամբ էր լսում ամեն մի ստեղծագործություն ու մի կողմ դնում բոլոր այն գործերը, որտեղ հնչում էր «Աստված» բառը։
Այս հատվածը ներկայացնում էր ողբերգությունը, իսկ մյուս կողմում հուշասյունն էր, որն ասիմետրիկ տեսք ունի՝ երկփեղկված է, այն իր տեսքով ցողուն է հիշեցնում, որը դուրս է եկել քարի միջից ու պայքարում է արևի լույսի համար։
Ճարտարապետության մեջ օրենք կա, եթե կա երկու ասիմետրիկ կառույց, պետք է լինի երրորդ հավասարակշռող էլեմենտը։ Դա եղավ սգո պատը։
Հենց այդ նախագիծն էլ ներկայացրեցինք։ Մենք անգամ հույս չունեինք, որ հենց մեր նախագիծն է ընտրվելու։ Շուտով մեզ հետ կապ է հաստատում Արա Հարությունյանը՝ «Մայր Հայաստան»- ի քանդակագործն ու հայտնում, որ մրցույթում հենց մեր նախագիծն է հաղթող ճանաչվել։ Սկսեցինք գծագրել աշխատանքային նախագիծն ու սեպտեմբերին անցանք շինարարության փուլ։
24 8 1
24 7
Շինարարության մասին. Նախագիծը յուրօրինակ էր իր ֆորմաներով ու կատարման ձևով։ Դրանով մտահոգված ես ժամանակավորապես դուրս եկա ինտիտուտից և ողջ ընթացքում շինհրապարակում էի։
Ըստ նախագծի՝ պետք է տեղադրվեին 12 մեծաչափ քարեր, սակայն այդպիսի քարեր հատելն անհնարին էր: Մեզ առաջարկում էին քարերի չափերը փոքրացնել կամ քարը փոխարինել բետոնով: Մենք չհանձնվեցինք և, ի վերջո, գտնանք լուծումը: Այդ տարիներին ես նշանակվում եմ Արթիկի քարհանքում աշխղեկի օգնական: Ինձ հաջողվում է մեծածավալ քարեր հատել հանքի առաջին շարքից:
Հուշահամալիրի կառուցումը կապված էր նաև այլ դժվարությունների հետ, իսկ ժամանակը սահմանափակ էր: Որոշված էր կառույցն ավարտել մինչև 1967թ. նոյեմբերի 29-ը: Տագնապներ կային, որ չենք հասցնի ավարտել այն նշված ժամկետում: Երևանի քաղկոմի քարտուղար Լ.Ղարիբջանյանը կառույցի շինարարության պատասխանատու է նշանակում Կարեն Դեմիրճյանին, որ այդ ժամանակ քաղկոմի քարտուղար էր: Հուշահամալիրի կառուցումը նա ղեկավարում էր մեծ պատասխանատվությամբ: Կարեն Դեմիրճյանը հասկանում էր եղեռնի հուշարձանի կառուցման կարևորությունը հայ ազգի համար: Շինարարության բոլոր մասնակիցներն իրենց պատվի գործն էին համարում հուշարձանի կառույցն ավարտել ժամանակին և բարձր որակով:
24 6
Կամավորների մասին. Շինանարության ողջ ընթացքը գաղտնի էր պահվում։ Այն որևէ կերպ չէր լուսաբանվում, սակայն մարդիկ խոսում էին և բերանից բերան փոխանցում, որ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահամալիր է կառուցվում։ Արդյունքում ամեն շաբաթ ավտոբուսներով կամավորներ էին գալիս Հայաստանի տարբեր գյուղերից ու քաղաքներից և հայտնում էին մեզ օգնելու իրենց պատրաստակամության մասին։ Մենք նրանց սայլակներ էինք տրամադրում և իրենք, ինչպես ասում են, «սև գործ» էին կատարում։
Աշխատանքները ավարտելուց հետո, նստում էին հարակից խոտածածկ տարածքում, փռում իրենց հետ բերած սնունդը, օղին ու գինին, ուտում-խմում էին ու հայրեսիրական երգեր էին երգում։ Նրանց մեծամասնությունը Ցեղասպանության զոհերի սերունդներ էին։
Պարբերաբար այցելում էին նաև մշակույթի գործիչներ՝ Հայրիկ Մուրադյանը, Պարույր Սևակը, Սիլվա Կապուտիկյանը։
24 1 1
Բացման արարողությունը. Հուշահամալիրի բացումը տեղի ունեցավ, ինչպես նախատեսված էր՝ 1967թ. նոյեմբերի 29-ին՝ Հայաստանում խորհրդային կարգեր հաստատվելու տարեդարձի օրը: Ծիծեռնակաբերդ բերած ջահը հանձնեցին ՀԿԿ ԿԿ I քարտուղար Անտոն Քոչինյանին: Ընդունելով ջահը, նա վառեց հավերժական կրակն ու բարձրանալով ամբիոն՝ դիմեց ներկաներին.
«Այսօր մենք մասնակցում ենք մի այլ հուշարձանի բացման արարողությանը, հուշարձան, որը հարգանքի տուրք հանդիսանալով թուրքական ջարդարարների ոճրագործության զոհերի հիշատակին, միաժամանակ խորհրդանշում է մեր ժողովրդի սոցիալիստական վերածնունդը»:
Բացման արարողությունը սկսվեց զանգերի ղողանջով, բոլոր նրանք, ովքեր ընթացքին ռադիոյով էին հետևում, կարծել էին, թե հուշահամալիրը իրենից եկեղեցի է ներկայացնում։
Ինձ շատ հետաքրքրիր էր, թե ինչպես է լուսաբանվելու միջոցառումը։ Շատ ուրախացա, երբ տեսա, որ թերթերի վերնագրերում գրված է. «Բացվեց 1915 թվականի Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի հուշարձանը»։
24 5 24 4
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մասին. Թանգարանի հարցը բացվեց 90-ականների սկզբին՝ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո։ Երտասարդ մշակութային գործիչ Սասուն Գրիգորյանը կառավարությանը առաջարկել էր թանգարանի գաղափարը, որը շուտով ընդունվել էր։ Հետո նա այդ նախագծով եկավ ինձ մոտ ու մենք սկսեցինք միասին աշխատել։ Այդ տարիներին լույս չկար։ Մեզ տրամադրել էին սենյակ «Հայնախագիծ» ինստիտուտում։ Սենյակի կենտրոնում վառվում էր փեչը, իսկ լույսը լարով բերել էին ԱԱԾ-ի շենքից, որպեսզի մենք կարողանանք աշխատել։
Ես դեմ էի, որ թանգարանը կառուցվի հուշահամալիրի կողքին, քանի-որ այդ պարագայում այն կլիներ ավելի մեծ կառույց ու կշեղեր ուշադրությունը։ Երկար պրպտումներից հետո գտանք լուծումն ու կառուցեցինք թանգարանը գետնի տակ։
Նախագիծը շուտով ներկայացրեցինք Լևոն Տեր-Պետրոսյանին և այն ընդունվեց։
Նախագծի ավարտի համար մեզ տրամադրել էին 7 ամիս ժամանակ, որպեսզի հասցնենք ապրիլի 24-ին։  Աշխատանքային նախագիծն ու շինարարական պրոցեսները ստիպված միառժամանակ էինք իրականացնում։ Արդյունքում հասցրեցինք։ Թանգարանը հանրության դատին հանձվեց 1995 թվականի ապրիլի 24-ին։

Как был построен Мемориал Геноцида армян? Эксклюзивное интервью с Сашуром Калашяном.
В 1964 году мне было 28 лет, я только что окончил институт, был членом “Архитектурного союза”, в стенах которого мы проводили различные мероприятия и дискуссии. Осенью, во время одного из таких мероприятий, Рафаэль Исраелян поднялся на трибуну и произнес всего два предложения. “Приближается 50-летие Геноцида армян и, я думаю, нам, архитекторам, есть над чем поработать на эту тему” Мы ничего не поняли.
После этого выступления директор нашего института позвонил моему коллеге Артуру Тарханяну и сообщил, что правительство поручило представить предложение по проекту мемориала Геноцида армян. Артур подошел ко мне, рассказал об этом и предложил вместе работать над проектом. Я согласился. Мы не знали, о чем идет речь. В годы СССР эта тема была запрещена, литературы по ней не было, она нигде не освещалась. Мы принялись изучать эту тему, и тут мне вдруг вспомнилось, что у моего отца, преподавателя армянского языка и литературы, стояла на книжной полке книга с названием “Геноцид армян в Османской империи”. Я заметил книгу еще давно, но никогда не уделял ей внимания. Однако, мы взяли её и начали изучать вместе с Артуром. Переворачивая каждую страницу, мы бледнели и наполнялись сильным гневом. Мы осознали тему и ее важность. Теперь перед нами стояла задача — как передать через мемориал всю эту боль и трагедию.
Затем нас пригласил Антон Кочинян, первый секретарь ЦК Компартии Армении. На встрече также присутствовали Грачья Кочар и Паруйр Севак. Оказалось, что мы не единственные, кто получил такое задание. “Ереванский проектный институт” и “Айарт” также получили предложение по разработке проекта. Предложены были два варианта: создать парк с полутора миллионами деревьев или построить памятник. Нам дали месяц на разработку эскиза памятника.
Мы приступили к работе над проектом. Муниципалитет предложил тот самый участок, где в настоящее время находится памятник. На тот момент эта территория была пустынной.
Мы выдвинули следующую идею: создать огромное надгробие, под которым мы вырыли бы большую яму глубиной 9 метров и “захоронили” там огромный крест. Посетители должны были спуститься с одной стороны ямы и выйти с противоположной. В этой части предполагался небольшой алтарь, на котором должна была быть установлена колокольня, в знак того, что в дни геноцида раздавались тревожных звонков.
Мы подготовили эскиз и макет проекта и представили Кочиняну. Все участники акцентировали внимание именно на трагедии. Я помню, один из участников предложил проект в виде 9 кругов ада Данте. Посетители должны были спуститься по спирали, на стенах которой были изображены адские скульптуры.
После того, как все проекты были представлены, Кочинян заявил, что теперь у него ясное представление о том, каким должно быть техническое задание для конкурса на памятник. Он подчеркнул необходимость ясного выражения того, что помимо трагедии памятник должен символизировать возрождение армянской нации. Важно, чтобы было показано, что независимо от всего, мы жили, живем и будем продолжать жить.
24 1
О конкурсе
В январе 1965 года был объявлен конкурс. Это был очень крупномасштабный конкурс, в рамках которого было представлено 70 проектов. Среди участников были Рафо Исраелян и Джим Торосян. Например, проект Джима Торосяна представлял собой огромную груду хачкаров, возвышающихся из ямы.
Мы с Артуром Тарханяном приступили к работе над вторым проектом. Мы понимали, что крест или хачкар не подходят для этого проекта, поскольку это не религиозное сооружение, и не церковь. Мы отказались от первоначальной идеи и начали искать более сдержанные, минималистичные решения.
Мы предложили идею 12 колонн, полностью однотонных, без каких-либо украшений, с Вечным огнем в центре, в котором покоятся души полутора миллионов армян. Затем я предложил сочетать все это с музыкой, чтобы структура и ее значимость стали более влиятельными. Позже возникли проблемы с выбором музыкального произведения. Демирчян лично слушал каждое произведение и откладывал в сторону те композиции, в которых присутствовало слово “Бог”.
Эта часть символизировала трагедию, а с другой стороны была установлена мемориальная колонна, имеющая асимметричный вид — раздвоенная, похожая на стебель, вырастающий из камня и жаждущий солнечного света.
В архитектуре существует закон: при наличии двух асимметричных конструкций, должен присутствовать третий, уравновешивающий элемент. В данном случае этим элементом стала Стена скорби.
Именно этот проект мы и представили. Мы даже не рассчитывали, что он будет выбран. Вскоре с нами связался Ара Арутюнян, скульптор “Мать Армения”, и сообщил, что именно наш проект стал победителем конкурса. Мы приступили к разработке рабочего проекта, и в сентябре приступили к этапу строительства.
24 8 1
24 7
О строительстве.
Проект был уникален по своим формам и методам реализации. Озабоченный этим, я временно покинул институт и посвятил всё время работе на стройке.
Согласно проекту, требовалось установить 12 масштабных камней, но вырубить такие камни было невозможно. Нам предлагали либо уменьшить размеры камней, либо заменить их бетоном. Однако, мы не сдались и, в конце концов, нашли решение. В те годы меня назначили помощником начальника работ в карьере в Артике. Мне удалось вырубить крупные камни с первого ряда рудника.
Строительство мемориала было связано с рядом других трудностей, а время было ограничено. Строительство должно было быть завершено к 29 ноября 1967 года. Были опасения, что мы не уложимся в установленный срок. Л. Гарибджанян, секретарь горкома Еревана, поручил ответственность за строительство Карену Демирчяну, который в то время занимал должность секретаря горкома. Он с большой ответственностью руководил строительством мемориального комплекса. Карен Демирчян понимал значимость строительства памятника Геноцида для армянского народа. Все участники строительства считали своим долгом завершить возведение памятника в срок и качественно.
24 6
О добровольцах
Весь процесс строительства держался в строжайшем секрете. Он ни коим образом не освещался, но люди говорили и передавали из уст в уста, что строится мемориал жертвам Геноцида. В результате, каждую неделю волонтеры приезжали на автобусах из разных сел и городов Армении и выражали готовность помочь нам. Мы предоставляли им тележки, и они, как говорится, выполняли “черную работу”.
По завершении работы они садились на прилегающую лужайку, раскладывали приготовленную ими еду, водку и вино, угощались и пели патриотические песни. Большинство из них были потомками жертв Геноцида.
Нас также регулярно посещали деятели культуры, такие как Айрик Мурадян, Паруйр Севак, Сильва Капутикян.
24 1 1
Церемония открытия
Открытие мемориала состоялось в намеченный срок, в 1967 году, 29 ноября, в годовщину установления советского порядка в Армении. Факел, принесенный в Цицернакаберд, был передан первому секретарю Коммунистической партии Армении Антону Кочиняну. Приняв факел, он зажег вечный огонь и, взойдя на кафедру, обратился к собравшимся.
“Сегодня мы принимаем участие в церемонии открытия по сути другого памятника, памятника, который, являясь данью памяти жертвам преступлений турецкой резни, в то же время символизирует социалистическое возрождение нашего народа”.
Церемония открытия началась со звона колоколов, и все, кто следил за процессом по радио, подумали, что мемориал – это церковь.
Меня интересовало, как будет освещено мероприятие. И я был приятно удивлен, когда увидел следующее в заголовках газет: “Открыт памятник жертвам Великого геноцида 1915 года”.
24 5 24 4
О Музее-институте Геноцида армян
Вопрос о создании музея был поднят в начале 90-х годов, после распада СССР. Молодой культурный деятель Сасун Григорян предложил правительству эту идею, которая была вскоре принята. Затем он обратился ко мне с этим проектом, и мы начали совместную работу. В те годы не было электричества. Нам предоставили комнату в “Армянском проектном институте”. Посреди комнаты горела печка, а свет подводился проводом из здания Национальной службы безопасности, чтобы мы могли работать.
Я был против того, чтобы музей был построен рядом с мемориальным комплексом, потому что в этом случае это было бы более крупное сооружение и отвлекало бы внимание. После долгих усилий мы нашли решение и построили музей под землей.
Вскоре мы представили проект Левону Тер-Петросяну, и он был принят.
Нам было отведено 7 месяцев на завершение проекта к 24 апреля. Мы должны были одновременно выполнять рабочий проект и строительные процессы. И, в конечном итоге, мы справились. Музей был открыт для посетителей 24 апреля 1995 года.