Ժամանակն է ծանոթանալ մեր աշխատակիցների հետ, բացահայտել նրանց ու իրենց դերը «Green Rock»-ում։
— Վանանե, Դուք մեծ աշխատանքային փորձ ունեք, ո՞րն է հաջող բիզնես հարաբերություններ կառուցելու Ձեր մեթոդը:
Կարծում եմ, որ պետք է գտնել յուրաքանչյուր մարդու հետ շփման ձևը և ժպտալ, միշտ։)
— Ո՞րն է մինչ օրս ձեր ամենամեծ հաղթանակը:
Եթե խոսենք աշխատանքային բնագավառի մասին, ապա կփաստեմ, որ իմ բոլոր աշխատանքներում ես ունեցել եմ մեր երկրին և հանրությանը մեծ օգուտ բերելու ցանկություն և նպատակ։ Եվ ես կարծում եմ՝ դա ինձ մոտ մինչ օրս ստացվել է։
— Ինչպե՞ս եք պլանավորում Ձեր աշխատանքային օրը, և ի՞նչ դեր ունի պլանավորումը Ձեզ համար:
Աշխատանքային օրս միշտ պլանավորված է․ օրացույցում մշտապես նախօրոք նշված են բոլոր հանդիպումները։ Չեմ պատկերացնում կյանքս առանց պլանավորման, որովհետև թե՛ անձնական ու թե՛ աշխատանքային առօրյաս շատ հագեցած է։
— Նկարագրեք Ձեր սովորական աշխատանքային օրերից մեկը։
Աշխատանքային օրս սկսում է վաղ առավոտյան, կամ միանգամից եմ գրասենյակ շտապում կամ որևէ գործընկերոջ հետ նախաճաշելուց հետո։ Գրասենյակային անվերջանալի գործեր, լանչ գործընկերներիս հետ․․․ Օրն ավարտվում է անկանխատեսելի, նաև անկանխատեսելի ժամերին, հազվադեպ է ստացվում լքել գրասենյակը 18։00-ին ։)
— «Green Rock» ընկերությունում Զարգացման տնօրեն եք։ Ի՞նչ պարտականություններ է ենթադրում պաշտոնը, ի՞նչ ֆունկցիաներ եք կատարում։
Զարգացման տնօրեն լինելը, մասնավորապես նորաստեղծ ընկերությունում, բավականին պարտավորեցնող է, քանի որ ամեն բան սկսվում է 0-ից՝ բիզնես հարաբերությունների ստեղծում, գործընկերների հետ կոնտակտների հաստատում և այլն։ Սակայն, մեծ աշխատանքային փորձ ունենալն ու Հայաստանի շուկային ու կառույցների մեծամասնությանը բավականին լավ ծանոթ լինելը միանշանակ օգնում են ինձ։
— Ամենաբարդ պահը Ձեր աշխատանքում։
Բարդ հարց է։) Կարծում եմ՝ աշխատանքում ցանկացած խնդիր կարելի է լուծել ճիշտ մարդկային հարաբերություններ կառուցելու շնորհիվ։
— Ամենահաճելի պահը ձեր աշխատանքում։
Պետք է կրկնվեմ․ ամենահաճելին, երբ աշխատավայրում ճիշտ և գործնական միջավայր է։
— Դուք աշխատել եք նորաձևության ոլորտում՝ որպես նորաձեւության բաժնի ղեկավար։ Ինչպե՞ս ստացվեց աշխատանքային նման կտրուկ փոփոխությունը։
5 տարի շարունակ եղել եմ Հայաստանում ներկայացված միակ միջազգային ամսագրի նորաձևության բաժնի ղեկավարը, որից հետո տեղափոխվեցի բարեգործության ոլորտ՝ «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամ. այնտեղ 8 տարի շարունակ իրականացրել եմ ամենաբարդ աշխատանքներից մեկը՝ ֆոնդահայթայթում։ «Green Rock»-ում աշխատանքի անցնելուց առաջ ես նաև ղեկավարել եմ «Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում»։ Այս ամենի արդյունքում ծանոթ եմ հայաստանյան բիզնես շուկայի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ։
— Նախորդ պաշտոններում ձեռք բերած գիտելիքներն օգնու՞մ են Ձեր ներկայիս աշխատանքի պարտականությունները կատարելու հարցում, և արդյոք դժվարություններ չառաջացա՞ն մասնագիտական ու ոլորտի նման մեծ փոփոխությունների ընթացքում։
Այսօր բիզնես ոլորտում եմ և իմ տարիների փորձի, գիտելիքի, կրթության շնորհիվ մեծ սիրով ու եռանդով իրագործում եմ «Green Rock»-ի առջև դրված բոլոր նպատակներն ու մարտահրավերները։ Դժվարություններ չառաջացան, քանի որ փոփոխությունը միայն ոլորտային է, մարդկային հարաբերություններն ու աշխատանքային պրոցեսները նույնն են։

Мы побеседовали с директором по развитию бизнеса компании Ванане Араркцян.
Говоря про работу, отмечу, что я руководствовалась желанием принести большую пользу нашей стране и обществу. И я думаю, что по сей день мне это удавалось.
— Как Вы планируете свой рабочий день и какую роль для Вас играет планирование?
Мой рабочий день всегда запланирован, в календаре всегда заранее отмечены все встречи. Я не представляю свою жизнь без планирования, поскольку мой день как в личном, так и в рабочем плане очень насыщен.
— Опишите один из Ваших обычных рабочих дней?
Мой рабочий день начинается рано утром или сразу спешу в офис или после завтрака с кем-то из бизнес-партнеров . Бесконечные офисные дела, бизнес встречи … Рабочий день заканчивается непредсказуемо: редко удается покинуть офис в 18.00 ։)
— Вы директор по развитию в компании «Green Rock». Какие обязанности подразумевает Ваша должность, какие функции Вы выполняете?
Быть директором по развитию, в частности, в новосозданной компании, довольно обязывает, поскольку все создается с нуля-бизнес-отношения, установление контактов с партнерами и т.д. Однако, наличие большого опыта работы и достаточно хорошее знание структуры бизнес рынка Армении однозначно помогают мне.
— Самый сложный момент в Вашей работе?
Это сложный вопрос։) Думаю, любая проблема решается благодаря правильно построенным человеческим отношениям.
— Самый приятный момент в Вашей работе?
Должна повториться: самое приятное, когда на работе правильная и деловая атмосфера.
— Вы работали в сфере моды. Как произошла такая резкая смена работы?
На протяжении 5 лет я была руководителем отдела моды единственного международного журнала представленного в Армении, после чего перешла в сферу благотворительности. На протяжении 8 лет в армянском благотворительном фонде «СОС Детские деревни» я выполняла одну из самых сложных работ-фондрайзинг. До прихода в Green Rock я также руководилa AmCham (торговaя палата Америки в Армении). Мой опыт дал мне глубокое представление различных сфер армянского бизнес-рынка.
— Помогают полученные на предыдущих должностях знания в вопросе выполнения обязанностей на Вашей нынешней работы, и не возникли трудности в ходе таких больших изменений в сфере деятельности?
Сегодня я в сфере бизнеса и благодаря многолетнему опыту, знаниям, образованию, с удовольствием реализую все поставленные перед «Green Rock» цели и вызовы. Трудностей не возникло, поскольку изменилась только сфера, человеческие отношения и рабочие процессы те же.